آموزش و دانستنی ها, مقالات

مقایسه انواع بند چرمی ساعت مچی

مقایسه انواع بند چرمی ساعت مچی

خریداران ساعت‌های لوکس چهار دسته اصلی از مواد را برای بستن ساعت روی مچ دست خود دارند: فلز، لاستیک، پارچه یا چرم. “چرم” یک اصطلاح گسترده برای پوست حیوانات دباغی شده است که محدوده قیمت، سبک و گونه های بی شماری را در بر می گیرد.

بند های چرمی در برخی از ارزان ترین ساعت های جهان و همچنین برخی از گران ترین ساعت ها موجود است. و چرم از چیزی فراتر از چرم گاو-اسب، چرم تمساح و حتی چرم بز همگی از مواد رایج بند ساعت امروزه به وجود می آید. در این مقاله مقایسه انواع بند چرمی ساعت مچی را به همراه مزایا و معایب رایج ترین آن ها نشان خواهیم داد.

بند ساعت چرم گوساله

پوست گوساله نوعی چرم است که بیشتر برای بند ساعت های لوکس استفاده می شود. این یک انتخاب همه جانبۀ مستحکم است. اگرچه برخی بند های چرمی کامل از چرم گاوی وجود دارد، اما مطمئناً پوست گوساله نسبت به پوست گاو دانه خرد شده با کیفیت تر در نظر گرفته می شود.

بند های چرمی 15 دلاری که در یک کیوسک ساعت فروشگاهی پیدا می کنید احتمالاً پوست گاوی دانه خرد شده یا چرم چسبانده شده است (که به خودی خود چرم واقعی نیست). بند های پوست گوساله معمولاً بیش از 50 دلار و گاهی اوقات بیش از 100 دلار هستند.

پوست گوساله عموماً بافت و ظاهر زیباتری نسبت به چرم‌های ارزان‌تر دارد. به هر حال، برای برندی مثل رولکس به اندازه کافی خوب است. مدل کلاسیک آنها، پرپچوال 1908، با بند پوست گوساله عرضه می شود.

مقایسه انواع بند چرمی ساعت مچی 12911

مزایا و معایب بند ساعت از پوست گوساله

مزایا معایب

در قیمت های بسیار متنوعی موجود است

ضد آب نیست (مگر اینکه دباغی گیاهی باشد)

موجود در رنگ های متنوع

ماندگاری متوسط

راحت

در برنامه های ضخیم/اسپرت خوب به نظر می رسد

بند ساعت شل کوردوان

کوردوان صدفی نوعی چرم اسب است که به طور خاص از یک غشاء (“پوسته”) موجود در قسمت عقب اسب در زیر پوست ساخته شده است. چرم از خود پوست واقعی به دست نمی آید. فرآیند ساخت کوردوان صدفی مناسب، که شامل یک فرآیند دباغی طولانی است، ریشه ای به بیش از 1400 سال قبل از کوردوبا، اسپانیا دارد.

مقایسه انواع بند چرمی ساعت مچی 12911

امروزه غیرممکن است که بدون ذکر هوروین به پوسته کوردوان اشاره کنیم. شرکت هوروین چرم مستقر در شیکاگو، ایلینوی، تولیدکننده برجسته چرم پوسته کوردوان در جهان است. بسیاری از سازندگان بند ساعت از پوسته استفاده می کنند و بیشتر آنها از هوروین استفاده می کنند. حداقل شش ماه طول می کشد تا یک پوسته کوردوان ساخته شود.

شل کوردوان به نظر، بهترین نوع چرم برای بند ساعت مچی است. به طرز شگفت انگیزی راحت است، عالی به نظر می رسد، و بسیار بادوام است. درخشندگی دلپذیری دارد و بند‌های کوردوانی پوسته‌ای نازک به ویژه در ساعت‌های کوچک‌تر و زیر رادار خوب به نظر می‌رسند.

اما اگر یک ساعت غواصی با عرض بند ۲۲ میلی‌متری دارید که نیاز به بند ضخیم دارد، کوردوان صدفی بهترین انتخاب نخواهد بود. به نظر می رسد که کوردوان ضخیم بخشی از جادوی لمسی خود را از دست می دهد و برخی افراد بند های کمتر «براق» را برای ساعت های اسپرت خود ترجیح می دهند. با این حال، بیشتر اوقات، وقتی یک بند ساعت سفارشی سفارش می‌دهیم، کوردوان صدفی را انتخاب می‌کنیم.

مزایا و معایب بند ساعت کوردوان

مزایا معایب

بادوام تر از چرم گوساله

گرانتر از چرم گوساله

بسیار راحت (اغلب بهترین چرم دنیا در نظر گرفته می شود)

مخصوصاً برای کاربردهای ضخیم/اسپرت مناسب نیست

کمی مقاومت طبیعی در برابر آب

رنگبندی نسبتا کمی دارد

در فریم های نازک/زیبا عالی به نظر می رسد

بند ساعت چرم تمساح

چرم تمساح یک انتخاب مجلل برای بند ساعت مچی، گران قیمت و براق است. چرم تمساح به خودی خود فوق العاده راحت نیست، اما مطمئناً ناراحت کننده هم نیست. مثل پوشیدن یک جفت دمپایی روی مچ دست نیست. بیشتر شبیه پوشیدن یک جفت چکمه کابویی با کیفیت بالا است.

تا حدودی سفت و در عین حال دلپذیر. احساس خوبی دارد، اما شما همچنان آن را حس خواهید کرد آنطور که یک بند جیر یا بند کشدار ممکن است روی مچ دست شما ناپدید شود. بسیاری از کلکسیونرهای ساعت، بند های تمساح را دوست دارند، اما این بند چندان قابل تنفس نیست، بنابراین برای فعالیت های ورزشی مناسب نیست.

مزایا و معایب بند ساعت چرم تمساح

مزایا معایب

بسیار بادوام

گران قیمت (بیش از 200 دلار)

ظاهری براق و مجلل

برای ورزش مناسب نیست

مقداری مقاومت در برابر آب طبیعی

بافت خنک

تفاوت بین بند ساعت تمساح و  چرم کرکودیل چیست؟

بند تمساح کمی خشن‌تر است و الگوی مقیاس نامنظم‌تری نسبت به چرم کرکودیل دارد. تمساح همچنین کمی براق تر است و گاهی اوقات به عنوان “لوکس تر” از کرکودیل (حداقل کروک آب شیرین) در نظر گرفته می شود، اما در واقعیت، آنها بسیار شبیه هستند.

اینطور نیست که بند‌های کرکودیل نوعی محصول پایین‌تر و ارزان باشند. حتی برندهای کلاس جهانی مانند پتک فیلیپ از چرم کروکودیل به‌طور گسترده استفاده کرده‌اند. هر دو چرم جذاب، بادوام و باکیفیت هستند.

اما در حالی که از نظر فنی واردات قانونی برخی از انواع پوست تمساح به ایالات متحده در صورت پر کردن مدارک صحیح و دریافت کلیه گواهینامه های مناسب امکان پذیر است، در عمل، واردات بند کروکودیل عمدتاً به گذشته تبدیل شده است.

ایالات متحده به دلیل قوانین CITES. پاسخ به سوال “gator یا croc” اغلب بیش از هر چیز دیگری به قوانین واردات محل زندگی شما مربوط می شود. برخی می‌گویند محصولات تمساح کمتر «مشکل‌ساز» هستند، زیرا گیتورها به‌طور گسترده در مکان‌هایی مانند لوئیزیانا و تگزاس پرورش می‌یابند، در حالی که کرکودیل ها در معرض خطر فزاینده‌ای هستند.

بند ساعت پوست کوسه

پوست کوسه یکی دیگر از مواد بادوام و عجیب و غریب است که گاهی اوقات برای بند ساعت استفاده می شود. اگرچه به تنهایی راحت نیست (به همین دلیل است که اغلب با آلکانترا یا پوست گوساله پوشانده می شود)، بسیار بادوام است و بهتر از سایر چرم ها در برابر آب مقاومت می کند.

با این حال، متأسفانه، بسیار گران است و برخی از مردم به دلیل نگرانی های مداوم در مورد خطر انقراض بسیاری از گونه های کوسه، از محصولات کوسه اجتناب می کنند. خیلی جالب به نظر می رسد، اگرچه برخی ممکن است آن را ظاهری «روزمره» تلقی نکنند.

مقایسه انواع بند چرمی ساعت مچی 12911

مزایا و معایب بند ساعت های پوست کوسه ای

مزایا معایب

فوق العاده بادوام

گران قیمت (بیش از 200 دلار)

مقاومت طبیعی قوی در برابر آب

دغدغه های اخلاقی

نگاه منحصر به فرد

سفت

مناسب برای ساعت های بزرگ

بند ساعت چرم بزی

چرم بز تا همین اواخر یک ماده خاص برای بند ساعت نبود. حتی تا سال 2018 حتی در مورد چرم بز چیزی نشنیده بودیم، زمانی که به دنبال یک بند جدید برای یک سولار آکوای قدیمی بودیم. اما به دلیل دوام و ظاهر دلپذیرش به سرعت در صنعت ساعت محبوبیت پیدا می کند.

برندهایی مانند Kurono شروع به ارائه برخی مدل‌های روی چرم بز از کارخانه کرده‌اند. چرم بز تمایل به احساس خنکی در لمس دارد، که در هوای گرم خوب است. به اندازه چرم گوساله انعطاف پذیر نیست، اما جدای از آن، چرم بزی جنبه های منفی زیادی ندارد.

مزایا و معایب بند ساعت چرم بزی

مزایا معایب

نسبتاً مقرون به صرفه (حتی نمونه های با کیفیت بالا معمولاً زیر 120 دلار هستند)


تا حدودی سفت

بادوام

احساس “خنک” (برای تابستان عالی)

بند ساعت جیر

جیر تنها نوع چرم است که می تواند از نظر راحتی با کوردوان صدفی رقابت کند. این نزدیک ترین چیزی است که به شلوار ورزشی روی مچ دست شما می آید: گرم و مبهم. ما توصیه می کنیم از جیر ارزان خودداری کنید، اما جیر با کیفیت ارزش دارد.

تنها نقطه ضعف آشکار جیر دوام آن (یا عدم وجود آن) است. برخی از بند های جیر حتی با چرم گوساله پوشانده شده اند تا جذب عرق اجتناب ناپذیر را کاهش دهند، اما ما ترجیح می دهیم جیر را احساس کنیم و ماهیت گذرا بودن آن را بپذیریم. هر بار که ساعت سرویس می شود، انتظار داشته باشید که یک بند جیر را تعویض کنید.

مقایسه انواع بند چرمی ساعت مچی 12911

مزایا و معایب بند ساعت جیر

مزایا معایب

نسبتاً مقرون به صرفه (حتی نمونه های با کیفیت بالا معمولاً زیر 120 دلار هستند)

خیلی بادوام نیست

فوق العاده راحت

بدون مقاومت در برابر آب

احساس “گرم” (برای زمستان عالی)

جایگزین مصنوعی: بند ساعت آلکانترا

آلکانترا واقعا چرم نیست. این واقعاً نوع متفاوتی از بند ساعت است، اما من احساس می کنم ارزش ذکر کردن در این لیست را دارد. آلکانترا نام تجاری جایگزین جیر مصنوعی است که در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، مد و طراحی داخلی استفاده می شود.

این محصول که توسط شرکت Alcantara S.p.A ساخته شده است، در حال تبدیل شدن به یک ماده محبوب برای بند ساعت است. آلکانترا به دلیل نرمی، تطبیق پذیری و دوام نسبی (در مقایسه با جیر ارگانیک) شناخته شده است. این شرکت یک فرآیند اختصاصی برای تولید این ماده ایجاد کرده است که از ترکیبی از الیاف پلی استر و پلی اورتان تشکیل شده است.

مقایسه انواع بند چرمی ساعت مچی 12911

در بیشتر موارد به سختی می توانیم تفاوت بین جیر و آلکانترا را تشخیص دهیم. و اگرچه شخصاً سبک‌ترین ساعت مکانیکی جهان MING LW.01 8.8 گرمی را امتحان نکرده‌ایم، این ساعت دارای بند آلکانترا است که مالکان دائماً از آن لذت می‌برند. فکر کردن به بسیاری از جنبه های منفی این ماده سخت است، و انتظار میرود که فقط در دنیای ساعت محبوب تر شود.

مزایا و معایب بند ساعت آلکانترا

مزایا معایب

مقرون به صرفه (حتی نمونه های با کیفیت بالا معمولاً زیر 100 دلار هستند)

به اندازه چرم واقعی مقاوم نیست

راحت

مقداری مقاومت در برابر رطوبت

سبک وزن

ما مطمئناً هر نوع بند چرمی را پوشش نداده‌ایم. بند ساعت‌های چرم خاردار، شکم شترمرغ، مارمولک، پیتون و فیل که همه وجود دارند، برای نام بردن چند مورد اما امیدواریم این فهرست مروری مفید از رایج‌ترین انواع ارائه کرده باشد.

یکی از بهترین چیزهایی که در مورد بندهای چرمی وجود دارد، قابلیت تعویض آنهاست، بنابراین اگر یکی از آنها را دوست ندارید، همیشه می توانید آن را تغییر دهید. و علاقه مندان به ساعت های لوکس امروزه تعداد زیادی گزینه بند برای انتخاب دارند.

اگر علاقه به ساعت های بند چرمی را دارید یا قصد خرید ساعت مچی بندچرمی با کیفیت را دارید میتوانید مدلهای متفاوت آنرا در فروشگاه میراکو بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *