آموزش و دانستنی ها

رادیو کنترل ساعت چگونه کار می کند؟

رادیو کنترل ساعت چگونه کار می کند؟

یک ساعت رادیو کنترل دارای یک آنتن کوچک است که سیگنال‌های رادیویی را از یک فرستنده زمان متصل به یک ساعت اتمی بسیار دقیق دریافت می‌کند. این باعث می شود این نوع ساعت بسیار دقیق باشد، تنها با 1 ثانیه انحراف در 100000 سال!

مزایای ساعت رادیویی

با یک ساعت رادیو کنترل، شما صاحب یکی از امن ترین ساعت های موجود هستید. این ساعت هر شب با نزدیکترین ساعت اتمی هماهنگ می شود و مطمئن می شود که همیشه زمان و تقویم صحیح را در دسترس دارید. دیگر نیازی به تنظیم زمان شروع زمان تابستانی یا تاریخ در یک سال کبیسه نیست.

علاوه بر این، این ساعت‌ها معمولاً با کرونوگراف‌های پیشرفته، قابلیت‌های هوانوردی یا برای ورزش‌های فضای باز بسیار زیبا به نظر می‌رسند.

برخی از ساعت های حاوی رادیو کنترل دارای عملکرد GPS نیز هستند که علاوه بر این امکان تعیین مکان دقیق از طریق ماهواره را فراهم می کنند.

رادیو کنترل ساعت چگونه کار می کند؟ 9878

ساعت هوانوردی سیتیزن دارای رادیو کنترل

یک ساعت رادیو کنترل چگونه کار می کند؟

زمان، تاریخ، ساعت تابستانی و سال در یک ساعت حاوی رادیو کنترل با استفاده از سیگنال‌های رادیویی با فرکانس پایین همگام‌سازی می‌شوند که بر اساس آن ساعت به طور خودکار خود را تنظیم می‌کند. معمولا ساعت در شب با یک ایستگاه زمان اتمی تماس برقرار میکند تا اطمینان حاصل کند که ساعت با سایر لوازم خانگی با استفاده از امواج رادیویی تداخلی ندارد.

ساعت سیگنال را از نزدیکترین فرستنده در حدود 500-1500 کیلومتر دریافت می کند. برای هلند، این ایستگاه DCF77 در ماینفلینگن، آلمان است.

پنج کانال دیگر در سراسر جهان وجود دارد: در بریتانیا، ایالات متحده، چین و دو کانال در ژاپن.

هنگام خرید ساعت رادیو کنترل، توجه داشته باشید که ساعت برای کدام مکان فرستنده مناسب است

همه ساعت های رادیویی نمی توانند به فرستنده های تمام زمان متصل شوند. بنابراین، اگر می‌خواهید یک ساعت رادیو کنترل‌ بخرید، توجه داشته باشید که در کدام نقطه از جهان از ساعت استفاده می‌کنید. برای مثال، هیچ فرستنده یا بردی در استرالیا و نیوزلند وجود ندارد.

اگر اتصال به فرستنده قطع شود، ساعت متوقف نخواهد شد. سپس مانند یک ساعت کوارتز معمولی به کار خود ادامه می دهد و زمانی که فرستنده صحیح دوباره در محدوده قرار گرفت، به طور خودکار همگام می شود.

ساعت های چند باند 6 با رادیو کنترل می توانند روی هر شش ایستگاه موجود تنظیم شوند.

مکان / فرکانس فرستنده

ماینفلینگن، آلمان DCF77 (77.5 کیلوهرتز)

آنتورن، انگلستان MSF (60 کیلوهرتز)

الویس، فرانسه TDF (162 کیلوهرتز)

فورت کالینز، ایالات متحده WWVB (60 کیلوهرتز)

فوکوشیما، JJY ژاپن (40 کیلوهرتز)

فوکوکا، ژاپن JJY (60 کیلوهرتز)

شانگکیو، چین BPC (68.5 کیلوهرتز)

چرا ساعت اتمی اینقدر دقیق است؟

در سال 1967، سیستم بین المللی واحدها مدت زمان دقیق یک ثانیه را به عنوان زمان بین دو انتقال در سطوح انرژی اتم سزیم-133 تعیین کرد. از آنجایی که این اتم بسیار پایدار است، اندازه گیری زمان همیشه یکسان است. بنابراین اندازه گیری زمان طبق این تعریف استاندارد سزیم نیز نامیده می شود.

فرستنده در ماینفلینگن، آلمان

آیا استفاده از ساعت های رادیو کنترل ایمن است؟

ساعت های رادیو کنترل سیگنال رادیویی با فرکانس پایین را دریافت می کنند که هیچ تاثیری بر بدن انسان یا تجهیزات پزشکی مانند ضربان ساز ندارد. از آنجایی که این نوع ساعت فقط سیگنال‌های رادیویی را دریافت می‌کند و ارسال نمی‌کند، می‌توان از آن در هر جایی از جمله بیمارستان یا هواپیما استفاده کرد.

رادیو کنترل ساعت چگونه کار می کند؟ 9878

تنظیم یک ساعت دارای رادیو کنترل

دلیل خرید یک ساعت رادیو کنترل این است که این ساعت زمان و تاریخ درستی را برای منطقه زمانی که کاربر در آن قرار دارد تنظیم می کند. اما گاهی اوقات اتفاق می افتد که ساعت روی زمان درست یا نور روز تنظیم نشده باشد. صرفه جویی در زمان به درستی تنظیم نشده است. به عنوان مثال، اگر ساعت برای مدت طولانی تری از برد فرستنده خارج شده باشد یا باتری (تقریبا) خالی باشد. سپس لازم است ساعت مجدداً با ساعت اتمی هماهنگ شود.

– مطمئن شوید که ساعت باتری نو دارد یا کاملا شارژ شده است. همگام سازی با فرستنده انرژی زیادی می گیرد

– بررسی کنید که در محدوده فرستنده ای هستید که ساعت شما برای آن مناسب است.

– پذیرش ممکن است در ساختمان های بتنی یا در مناطقی که فلز زیاد دارند ضعیف باشد. نزدیک پنجره باز بایستید یا به بیرون بروید.

– به دفترچه راهنمای ساعت خود مراجعه کنید و تمام مراحل را به دقت انجام دهید.

اگر مراحل بالا را انجام داده اید و ساعت همچنان همگام نمی شود، ممکن است موتور ساعت ایرادی داشته باشد. سپس به یک ساعت ساز مراجعه کنید تا ساعت را بررسی کنید. دستورالعمل استفاده را همیشه همراه خود داشته باشید. هر ساعت رادیو کنترل‌ متفاوت است و ساعت‌ساز دفترچه راهنمای هر موتور یا برند متفاوتی را در اختیار ندارد.

در خصوص این نوع ساعت ها اگر سؤالی در ذهن دارید یا نیاز به راهنمایی دارید در قسمت نظرات برای ما یادداشت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *